Take Five vom 19.12.2009:

TAKE 5 - Der Jahresbestenlistendauerwahn

...geht in die zweite Runde.

Ein Wochenende lang, 60 Gäste aus Musik und Film. Labelmacher, Booker, Musiker, Kritiker und die Kölncampus-Musikredaktion.
Heute von 10-24 Uhr, live aus dem Kölner Filmhaus.

Wir blicken zurück auf das musikalische Jahr und filmische Jahrzehnt.

Am Samstag, den 19.12.09 zeigt die Filmspur um 14:30 Uhr den Lieblingsfilm der Kölncampus Hörer: "No Country For Old Men" | Eintritt: nur 2 €

Welche Alben haben polarisiert, was wurde geliebt, welcher Film hat uns gepackt, was wurde längst vergessen?
Schaltet ein auf der 100,0 oder seid dabei, denn dieses Jahr seid ihr aufs Allerherzlichste eingeladen, dabei zu sein. Wir übertragen live, aus dem Kölner Filmhaus.

Gäste an diesem Tag sind:

zwischen 10.00 und 13.00 Uhr
Moritz Zielke & Paulus Müller (Musiker und Medienprofis)
Till Kniola (Geschäftsführer von ON - Neue Musik Köln)
Daniel Laig (Kölncampus Musikredaktion)
und weitere

zwischen 13.00 und 16.00 Uhr
(Stefan) Honig (Singer/Songwriter aus Düsseldorf)
Albrecht Schrader (Hörer)
Stoffel (Musiker, Kopf von kleinergruenerwuerfel.de, Mitorganisator der Cologne Commons)
Dr. Hermann-Christoph Müller (Musikreferent des Kulturamts der Stadt Köln)
und weitere

zwischen 16.00 und 17.00 Uhr
Philipp "Fiete" Oberkalkhofen (DJ (Stereo Wonderland, Sixpack, Werkstatt), Plattenverkäufer im Underdog)
Jan Lankisch (Booker des King Georg)

17.00 bis 19.00 Uhr
Filmspur Hoch 10
Wir schauen zurück auf die letzen zehn Filmjahre und Diskutieren über:
Dokumentarfilme
Remakes
Selbstreferentielles Kino
und die letzten sieben Jahre Filmspur.

zwischen 19.00 und 21.00 Uhr
Daniel Laig (Kölncampus Musikredaktion)
Korkut Elbay (DJ, Veranstalter African Drum / African Dom, Cómeme Nacht bei der c/o pop)
Jumpat (DJ (Basswerk / Quake))
Walter Wacht (Spex Online Redaktion)

zwischen 21.00 und 24.00 Uhr
Ela Matthey (Plattenverkäuferin im Underdog, DJane (Werkstatt, Tsunami Club))
Glen Ravioli (Musiker (Ex-Cellophane Suckers, Black Sheriff, Hölle un Ääd etc.) Sonic Ballroom Inventar)
Dogu (DJ bei Ancient Astronauts, Labelbetreiber Switchstance Recordings)
Pierre Chevallier (DJ und Produzent (THE GYM, Doppelschall))
Ben und Asaf aus dem Qlosterstüffje (Ehrenfelder Kneipe mit Küche, Kegelbahn & Kicker)
Uwe Welter (Groove Attack)


Playlists:

10.00 - 10.30 Uhr
Niklas Wandt (Musikredaktion Kölncampus)
busdriver - me-time (with the pulmonary palimpsest) (jhelli beam) epitaph/anti-
parker, evan electroacoustic ensemble - moment's energy pt. 1 (the moment's energy) ecm
what happened to roy g biv? - roy mysterioso jr () soundgate
micachu - calculator (jewellry) rough trade
illoyal - schweigen in kreide (schweigen im walde) vollrausch rekordz

10.30 - 11.00Uhr
John Stanier (Ex Drummer Helmet / Drummer Battles)
mohawke, hudson - fuse (butter) warp
gatekeeper - optimus maximus (optimus maximus) fright
jay z feat. keys, alicia - empire state of mind (the blueprint 3) roc-a-fella
grizzly bear - two weeks (veckatimest) warp
fields, the - yesterday & today feat john stanier (yesterday and today) anti-

11.00 – 11.30 Uhr
Danni Kann (Dear You Fanzine / Smashmag.com)
1. big pink, the - velvet (a brief history of love) 4ad
2. russian circles – fathom (geneva) suicide squeeze
3. kylesa – running red (static tensions) plastic hd
4. mastodon – oblivion (crack the sky) warner
5. baroness – swollen and halo (blue record) relapse

11:30 – 12:00 Uhr
Gesine Schönrock (Kompakt Records)
1. callahan, bill – faith/void (sometimes i wish we were an eagle) drag city
2. von spar – hybold ( pnn mix ) (hybold 12”) italic
3. field, the – everybody got to learn sometimes (today & yesterday) kompakt
4. matias aguayo – ay ay ay (ay ay ay) kompakt
5. popnoname – deutzair (pop ambient 2010) kompakt

12:00 – 12:30 Uhr
Moritz Zielke (nilted, xpq-21, gaianaut), Paulus Müller (Pelemele)
1. isis – ghost key (wavering light) ipecac
2. hiram bullock with wdr big band – red house (hiram bullock plays the music of jimi hendrix) bhm
3. tomasz stanko quintet – dirge for europe (dark eyes) ecm
4. jan delay – b-boys & disko-girls (wir kinder vom bahnhof soul) vertigo be
5. derek trucks band – i know (already free) col

12.30 - 13.00 Uhr
Till Kniola (Geschäftsführer von ON – Neue Music Köln)
1. artificial memory trace – singtla (singtla) waystyx records [ausschitt]
2. this immortal coil – ostia (the dark age of love) Ici d'ailleurs
3. editors – in this light and on this evening (in this light and on this evening) pias
4. terry fox – the labyrinth scored for 11 different cats (the labyrinth scored for 11 different cats) choose records [ausschnit]
5. dror feiler – müll (comp: donaueschinger musiktage 2008) neos music [ausschnitt]

13.30 – 14.00 Uhr
Stefan Honig (Singer/Songwriter aus Düsseldorf)
1. frightened rabbit – swim until you can’t see land (single) fat cat
2. slaraffenland – open your eyes (were on your side) rumraket
3. owen – ugly on the inside (new leaves) polyvinyl/cargo
4. rural alberta advantage, the – dead roads (hometowns) saddle creek
5. wild beasts, the – two dancers (two dancers)

14.00 - 14.30 Uhr
Albrecht Schrader (Kölncampus-Hörer)
1. streets, the - everything is borrowed (everything is borrowed) pure groove
2. phantom/ghost - thrown out of drama school (thrown out of drama school) dial
3. callahan, bill - rococo zephyr (sometimes i wish we were an eagle) drag city
4. jacques palminger - tüdeldub (shackleton remix) (pudel produkte vol.9) pudel produkte
5. wilco - you and i (wilco) nonesuch

14.30 – 15.00 Uhr
Ögünc Kardelen (Sänger Kent Coda)
1. matt&kim – daylight (grand) soulfood music
2. allen, lily – not fair (it’s not me it’s not you) artwerk music
3. alice in chains – your decision (black gives way to blue) virgin
4. xx, the –crystalized (the xx) xl beggars
5. kent coda – huu huu huu (single)

15.00 – 15.30 Uhr
Stoffel (Cologne Commons)
1. zoe.leela – True Player (rec72.net)
2. Ben Klock – OK
3. goto80 – ter4 (goto80.com)
4. Das Blaue Monster – Technician (derkleinegruenewuerfel.de)
5. Dave Brubeck Quartett – Blue Rondo à la Turk

15:30 – 16:00 Uhr
Dr. Hermann-Christoph Müller (Musikreferent des Kulturamtes der Stadt Köln)
1. ars choralis; jonas, maria – imrovisation (von bingen, hildegard – in festis beatae mariae virginis) raumklang
2. asasello quartett – schnittke, alfred: streichquartett no.3 (schubert – der tot und das mädchen; schnittke – streichquartett no.3) avi-music
3. tom johnson – organ and silence for piano: vii toward the silence (counting keys) ewr
4. maurizio pollini – präludium & fuge in e-moll (j.s. bach – the well-tempered clavier, book 1) deutsche grammophon
5. michael peters – the anomalous catalogue (impossible music) iapetus

16.00 - 16.30 Uhr
Fiete (Underdog)
1. editors –in this light and on this evening (in this light and on this evening) pias recordings
2. portugal. the man – the sun (the satanic santanist) defiance
3. telekinesis – coast of carolina (telekinesis) morr music
4. the pains of being pure at heart - young adult friction (the pains of being pure at heart) fortuna po
5. casablancas, julian – 11th dimension (phrazes for the young) sony

Jan Lankisch (King Georg)
1. What´s Up? – Seasoning`s Greeting (Content Imagination) Obey Your Brain
2. Bill Callahan – Eid Ma Clack Shaw (Sometimes I Wish We Were An Eagle) Drag City
3. Cryptacize – Tail & Maine (Mythomaia) Asthmatic Kitty
4. Dirty Projectors & David Byrne – Knotty Pine (Dark Was The Night) 4AD
5. Nite Jewel – Want You Back (Want You Back) Italians Do It Better

19:00 – 19:30 Uhr
Daniel Laig (Kölncampus Musikredaktion)
1. hunches, the – actors (exit dreams) in the red records
2. mayyors – clicks (deads 12'') mt st mtn
3. cheveu – like a deer in the headlights (like a deer in the headlights 7'') born bad
4. dre skull – i want you (bok bok v.i.p. dub) (i want you (bok bok v.i.p dub) / wake up early 12'') white label
5. home blitz – two steps (o.ut o.f p.hase) richie records

19.30 - 20.00
Korkut Elbay (Capatazz / African Drum)
1. serious intention - you don't know (mixed by paul simpson) (night dubbin - bbe)
2. zig zag - le prophète (s/t - pacha)
3. diegors feat. r. costa - oh sea, hello!... (12" - cómeme)
4. capracara - king of the witches (12" - dfa)
5. the chaplin band - dancin on town square (12" - pierrot)

20:00 – 20:30 Uhr
Jumpat (DJ: Quake/Basswerk)
1. alix perez – contradictions (1984) shogun
2. instra:mental – no future (12”) nonplus
3. ultirior motive & jadda – infrasonic (12”) subtitles
4. gridlock – chatter (void) project 51
5. fresh – heavyweight (12”) digital soundboy

21:00 – 21.30 Uhr
Ela Matthey (Djane, Plattenverkäuferin: Underdog)
1.portugal.the man – the sun (the satanic satanist) defiance records
2. passion pit – make light (manners) sony
3. the whitest boy alive – courage (rules) bubbles
4. mumford & sons – little lion man (sigh no more) cooperative music
5. amanda blank – dj (I love you) cooperative music

21:30 – 22:00 Uhr
Walter W. Wacht (Spex – Magazin für Popkultur)
1. dj koze – lords of panama rendered (enjoy the silence) mule musiq
2. air france – gbg belongs to us (free download)
3. jacques palminger – tüdeldub (shackleton remix) (tüdeldub remixes) pudel produkte
4. la roux – in for the kill (skream’s let’s get ravey remix) (in for the kill 12”) polydor
5. frankie knuckles vs. animal collective – your love, my girls (bootleg/mashup)

22:00-22:30
Glen Ravioli (Black Sheriff)
1. mötley crüe – kickstart my heart (dr feelgood 20te jübiläum platte)
2. last vegas, the – i´m bad (whatever gets you off)
3. valient thorr – hope the ghosts of the dead will haunt your soul (immortalizer)
4. stone axe – there´d be days (stone axe)
5. black sheriff – in a dream (II)

22.30 - 23.00 Uhr
Dogu (Ancient Astronauts)
1. fink – sort of revolution [cinematic orchestra remix] (single) ninja tune
2. n.a.s.a. feat. barbie hatch, john frusciante & rza – way down (the spirit of apollo) anti
3. bk-one feat. raekwon & i self devine – the true and living (radio do canibal) rhymesayers
4. hot 8 brass band – it’s real [lack of afro remix] (single) tru thoughts
5. qwel & maker – welcome to chicago (so be it) galapagos4

22:30 – 23:00 Uhr
Pierre Chevallier (DJ, Produzent, Labelbetreiber THE GYM & Doppelschall)
1. soulphiction – who to call (who to call 12”) philpot
2. brandt brauer frick – button (thegym002) the gym
3. stimming – the kiss (the kiss 12”) dynamic
4. moderat – rusty nails (moderat) bpitch control
5. whitest boy alive, the – courage (rules) bubbles

23.30 – 24.00 Uhr
Ben und Asaf aus dem Qlosterstüffje
1. bad luck rides on wheels – divide (st) wifigena
2. thomas truax – baby please don’t go (songs from the ilms of david lynch) sl records
3. hideouz newcome – tyranical undercover hh80 part 2 (underground united vol. 1) naked ape records
4. arreibite feat diamonddog – gimme my microphone (dubcore 8) sozialistischer plattenbau
5. x-berg dhirty 6 cru - radio zurück (die reime der anderen) sonig (fränki)

00.00 - 00.30 Uhr
Uwe Welter (grooveattackrecordstore.com)
1. fever ray - triangle walks (s/t - rabid)
2. zombi - spirit warrioir (spirit animal - relapse)
3. jay-z - what we talkin about feat. luke steele (blueprint 3 - roc nation)
4. beautiful swimmers - groove (12" - future times)
5. sin & soul - edits vol. 2 (12" - sin & soul)

Fragen, Kritik oder Lob und Liebesbriefe an:
take5@koelncampus.com